Офіційний сайт
хокейного клубу "Леви"
 календар матчів
наступний

19.10.2017, 18:00, Бровари

Кременчук
Кременчук
-
 
 
Леви
Новояворівськ
-

онлайн
статистика

попередній

18.10.2017, 18:00, Бровари

Вовки
Бровари
8
 
 
Леви
Новояворівськ
4

статистикаЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ
і о
1 Донбас 12 36
2 Білий Барс 12 25
3 Кременчук 11 20
4 Динамо Х 11 15
5 Галицькі Леви 12 6
6 Вовки 12 3

календар  
плей-оф  КМХЛ відкрити

Юніорська Ліга відкрити

ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ U14 відкрити

ЖІНКИ відкрити

ЛЬВІВСЬКИЙ ХОКЕЙ

13.10.2017
«Галицькі Леви» програли на домашньому льоді «Динамо».


05.10.2017
УХЛ. «Галицькі Леви» мінімально поступились «Білому Барсу»


29.09.2017
УХЛ. «Галицькі Леви» мінімально поступились «Кременчуку»


Архів 1910-2007

Хокей в Україні у 1910 - 1940 роках

19.05.2010

Хокей з шайбою має в Україні також давні, більш ніж столітні, традиції. «Честь проведення першого хокейного матчу належить Львівському товариству їзди на ковзанах, заснованому в 1860 роках у Львові. В жовтні 1904 року було постановлено організувати хокейні змагання у Львові» (газета «Слово Польське», Львів, 1904, № за 28 жовтня).


«Це товариство 16 січня 1905 рокупровело хокейний матч за участю львівського клубу «Чарні» (матч проводився за принципами БЕНДІ) (газета «Слово Польське», Львів, 1905, № 26).


«В січні 1909 року на ковзанці Львівського товариства Лижнярського був проведений хокейний матч за всіма міжнародними правилами» («Газета Львівська», Львів, 1909, № 11, стор.3).


В 1910 році В спортивному (неперіодичному) журналі «Вісті з Запорожа» що видавався клубом «Сокіл» під проводом проф. Івана Боберського були надруковані правила канадського гокею (гаківки), тобто хокею на український мові (Спортивний журналі «Вісті з Запорожа» 1910 рік).


«В 1910 р. відбувся чемпіонат з хокею у Львові, переможець – команда «Чарні». Чемпіонат відбувався на ковзанці Стрийського парку. Орієнтовно – Львівське товариство їзди на ковзанах, клуби «Сокіл», «Чарні», «Погонь», «Легія», «Гасмонея» (газета «Пшёглян Спортові», Варшава, 1925, № 17, стор. 5).


У 1911 році Львівська газета «Діло» сповіщала про те, що піонер українського спортивного руху професор Іван Боберський намагається впровадити новий вид спорту — гаківку: «Він щойно впорядкував українською мовою правила гри й прагне заохотити до неї галицьку молодь» (Львівська газета «Діло» 1911 рік).


У тому ж році створено спортивне товариство студентів вищих шкіл «Україна». В 1912 р. – була створена секція хокею при товаристві «Україна» при сприянні голови Романа Сизика та орга­нізована перша в Україні хокейна команда «СТ Україна» (йдеться про хокей з шайбою – канадський хокей). Хокейна дружина брала участь у чемпіонаті Польщі. Один рік вона грала в класі «Б», потім перейшла до класу «А». Хокейний клуб існував із 1929 по 1943 рік.


На тій частині території України, що входила до складу Російської імперії, хокей вперше з'явився в 1912 році в Харкові. У нього грали спортсмени спортивних клубів «Гельферіх Саду» і «Фенікс». Проте хокей великої популярності не набув і незабаром ним перестали цікавитись. Вже через ці команди припинили своє існування Абсолютно інше ставлення до хокею було в Західній Україні, розкиданій між Польщею, Чехословаччиною і Румунією. У Львові, Ужгороді і Чернівцях було створено декілька хокейних команд.

У двадцятих роках ХХ століття хокей вже був досить популярним видом спорту в Західній Європі. Не була виключенням і тогочасна Польща та, відповідно, Західна Україна. Відомо, що в 20-30-х роках хокей був популярним у в Львові і Тернополі. Варто лише зазначити, що Львові у середині тридцятих було аж п'ять хокейних команд! Матчі проходили просто неба на річках і ставках (озерах), а найчастіше на пустирях в центральних частинах міста, які взимку заливалися водою. Львів делегував в чемпіонат Польщі відразу три команди – «Чарни», «Легія» і «Гонитви». Існувала хокейна команда і в Тернополі – «Креси».


1925 рік. У Львові виникають хокейні дружини при польських цивільно-військових спортивних товариствах «Погонь», «Чарні», «Гасмалія» та «Легія». Тоді ж українська гаківкова дружина з'явилася і в Чернівцях (на той час — Румунія) — «Довбуш». Крім того, до хокею долучилися й члени таких буковинських спортивних клубів: «Ян» (німецькі колоністи), «Маккабі» (єврейська громада Чернівців), «Драгош Воде» (власне румунський клуб), «Полонія» (польський спортивний осередок). Відтоді хокейні матчі почали відбуватися регулярно.


Перший Новорічний турнір відбувся в грудні 1927 - січні 1928. У ньому брали участь п'ять команд: «Легія» (Варшава), «Львівське суспільство Лижварське», «Варшавське суспільство Лижварське», «Краковія» (Краків), «АЗС Вільнюс». Перший турнір виграла «Легія», яка у фіналі перемогла львів'ян – 4:2.

1929 рік. Провід СТ «Україна» офіційно заявив про створення хокейної секції та про початок змагань в окружній лізі й чемпіонаті Польщі.


Апогеєм розвитку хокею в Галичині став 1932 рік, а саме – зимова Олімпіада в американському Лейк-Плесиді, на якій хокейна збірна Польщі зайняла високе четверте місце… серед чотирьох команд, пропустивши вперед визнаних фаворитів – Канаду, США і Німеччину. Справа у тому, що багато держав післявоєнної Європи не змогли знайти достатню кількість коштів для поїздки до Сполучених штатів. Проте польські хокеїсти навіть у поєдинках з визнаними фаворитами не виглядали хлопчиками для биття. У складі польської збірної було кілька представників львівських клубів. 1932 рік. Львівське СТ «Україна» відвідало Чернівці, де провело три матчі.


На той час у Галичині існувало 55 команд. Вони були поділені на два класи — відповідно, на провідний «А», де було 12 команд, і нижчий «Б», в якому змагалися решта, 43 команди.


Лютий 1935 року. Відбулася перша хокейна першість Покуття, в якій узяли участь чотири суто українські команди — «Сокіл», «Сокіл-2», «Довбуш» та «Довбуш-2». Всі вони репрезентували одне місто — Коломию.

За хокейну збірну Польщі на чемпіонатах Європи й світу у 1929—39 роках та на Олімпіадах (1932 і 1936 рр.) виступали такі мешканці Львова: Владислав Лемішко, Роман Ступницький, Альберт Мауер, Роман Сабінський, Казимир Соколовський, Вацлав Кухар, Ян Хемерлінг та інші.


1938 рік. «Україна» виборола перше місце в окружній хокейній групі «А» Галичини. Того ж року «Україна» провела гру з «Краковією» у Львові на щойно реконструйованому стадіоні «Погонь». Матч знаменний тим, що його відвідала рекордна для Львова кількість глядачів — 5 тисяч. Ще близько 1 500 осіб простояли під «ледовищем».


У 1939 році СТ «Україна» було ліквідовано. Натомість, з'явилися нові команди — «Динамо», «Спартак», «Буревісник», «Локомотив», «Харчовик» та «Здоров'я».


Першим чемпіоном радянського Львова з хокею у сезоні 1939—40 років стало «Динамо». Наприкінці зими 1940 року було проведено перший чемпіонат СРСР з хокею. Був сформований календар матчів, затверджені єдині правила гри й поєдинків було проведено кілька. Україна мала три дружини — збірні Львова, Чернівців і Дрогобича.


Окрім матчів національного чемпіонату Польщі проводилися і різноманітні міжнародні турніри. Традиційним став Новорічний турнір, в якому брали участь польські, українські, литовські, угорські, румунські, чехословацькі та німецькі команди. Кілька разів у Новорічному турнірі брали участь і канадські студенти. У 1932 році відбувався навіть своєрідний матч збірних Канади та Східної Європи, який завершився прогнозованою перемогою заокеанських гостей – 5:0.


Львівські команди завжди претендували на перші місця в чемпіонаті Польщі, але здобути бодай один чемпіонський титул їм не вдавалось аж до 1933 року. У сезоні 1926-1927 «Гонитви» зайняла третє місце. У сезоні 1927-1928 вона ж зайняла четверте. У чемпіонаті 1928-1929 «Гонитви» зайняла вже друге місце. Те ж відбулося і в наступному сезоні. Четверте місце зайняли «Чарні». У сезоні 1930-1931 «Гонитви» зайняла четверте місце, «Чарні» - п'яте, ще одна львівська команда – «Легия» - поділила сьоме-восьме місця. Нарешті, в 1932-1933 львівська «Гонитви» стала чемпіоном, поділивши цей титул з варшавською «Легией». У чемпіонаті 1933-1934 років друге і третє місця зайняли львівські «Чарні» і «Легия». Але вже через рік ці львівські команди зустрілися у фіналі. З рахунком 4:0 перемогли «Чарні». Склад чемпіонів: Ласьковській, Стенцель, Каспрчак, Лемішко, Троцький, Яловий (ст.), Яловий (мл.), Ясинській, Ступніцкий, Чужемській, Кулічковській. До речі, відомо, що передматчевим вітанням львівських хокеїстів було «Гаразд!».

Хокейний чемпіонат Польщі і Новорічний турнір розігрувалися аж до початку другої світової війни, до 1939 року, але нерегулярно. У останніх чемпіонатах – 1936-1937 і 1938-1939 – з львівських команд у змаганнях брали участь лише «Чарні». Обидва рази львівські хокеїсти посіли п'яте місце.


Наприкінці 1920-х років хокей почав розвиватися і на Буковині. В той же час чернівецька мерія спорудила спеціальний майданчик для нової зимової гри. І вже в січні 1930 року був зіграний перший хокейний матч – між місцевими командами «Маккабі» и «Ян» (1:1). У тому ж місяці збірна Чернівців зустрілася в товариському матчі з чемпіоном Румунії – клубом «Телефони» (Бухарест). Набагато досвідченіші румуни не залишили буковинцям шансів – 5:0. Проте чернівецький хокей швидко набирав силу, і перші успіхи не примусили себе довго чекати. У лютому 1932 команда «Довбуш» запросила до себе львівську «Україну» і розгромила її з рахунком 7:0.


У Чернівцях почали проводити хокейні турніри. Так, в січні 1933 року відбулися змагання на призи Чернівецької прімарії (мерії). Переможцем стала команда німецьких колоністів – «Ян». У тому ж році пройшов перший чемпіонат краю, в якому брало участь 8 команд: І клас – «Ян», «Драгош Воде», «Маккабі», «Полонія»; ІІ клас – «Мунчиторул», «ЧФР», «Довбуш», «Борохов». У січні 1933 року Рада Спортивної Ліги Румунії із зимових видів спорту ухвалила рішення про створення хокейної ліги на Буковині.


З плином часу рівень хокею на Буковині поступово зростав. В 1936 році дві команди з Чернівців – «Драгош Воде» и «Ян» – брали участь в «Румунській Національній Дивізії» (саме так в ті часи називався румунський чемпіонат). Чернівецькі команди навіть досягли певних успіхів у цьому турнірі. У 1938 році «Драгош Воде» став чемпіоном, а «Ян» – третім призером.


Команда

61 Валентин Сірченко


СТАТТІ

26.01.2017
Итальянский пример для Украины и ВЕХЛ


22.05.2015
Мифы и пути спасения украинского хоккея


21.03.2015
Две украинки стали звездами в Польше. Будет ли женская сборная Украины по хоккею?© Хокейний клуб "Леви" (Львів). Всі права захищено. 2008 - 2017. WEB-дизайн REKLAMA.lviv.ua