Офіційний сайт
хокейного клубу "Леви"
ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ
і о
1 Сокіл 30 66
2 Кременчук 30 62
3 Дніпро 30 62
4 Кепіталз 30 55
5 Тризуб 30 18
6 Берсерки 30 7

календар  
плей-оф  



ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ U15 відкрити

ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ U13 відкрити

ЖІНКИ відкрити

ЛЬВІВСЬКИЙ ХОКЕЙ

15.04.2023
Зірки НХЛ з українським ДНК у проекті Спортивний Родовід


18.02.2022
Львівська мерія погодила будівництво льодової арени на околиці міста


17.01.2022
У Львові планують збудувати «Льодову Арену». Щo вiдoмo прo нoвий кoмплeкс


Архів 1910-2007

Хокей в Україні у 1910 - 1940 роках

19.05.2010

Хокей з шайбою має в Україні також давні, більш ніж столітні, традиції. «Честь проведення першого хокейного матчу належить Львівському товариству їзди на ковзанах, заснованому в 1860 роках у Львові. В жовтні 1904 року було постановлено організувати хокейні змагання у Львові» (газета «Слово Польське», Львів, 1904, № за 28 жовтня).


«Це товариство 16 січня 1905 рокупровело хокейний матч за участю львівського клубу «Чарні» (матч проводився за принципами БЕНДІ) (газета «Слово Польське», Львів, 1905, № 26).


«В січні 1909 року на ковзанці Львівського товариства Лижнярського був проведений хокейний матч за всіма міжнародними правилами» («Газета Львівська», Львів, 1909, № 11, стор.3).


В 1910 році В спортивному (неперіодичному) журналі «Вісті з Запорожа» що видавався клубом «Сокіл» під проводом проф. Івана Боберського були надруковані правила канадського гокею (гаківки), тобто хокею на український мові (Спортивний журналі «Вісті з Запорожа» 1910 рік).


«В 1910 р. відбувся чемпіонат з хокею у Львові, переможець – команда «Чарні». Чемпіонат відбувався на ковзанці Стрийського парку. Орієнтовно – Львівське товариство їзди на ковзанах, клуби «Сокіл», «Чарні», «Погонь», «Легія», «Гасмонея» (газета «Пшёглян Спортові», Варшава, 1925, № 17, стор. 5).


У 1911 році Львівська газета «Діло» сповіщала про те, що піонер українського спортивного руху професор Іван Боберський намагається впровадити новий вид спорту — гаківку: «Він щойно впорядкував українською мовою правила гри й прагне заохотити до неї галицьку молодь» (Львівська газета «Діло» 1911 рік).


У тому ж році створено спортивне товариство студентів вищих шкіл «Україна». В 1912 р. – була створена секція хокею при товаристві «Україна» при сприянні голови Романа Сизика та орга­нізована перша в Україні хокейна команда «СТ Україна» (йдеться про хокей з шайбою – канадський хокей). Хокейна дружина брала участь у чемпіонаті Польщі. Один рік вона грала в класі «Б», потім перейшла до класу «А». Хокейний клуб існував із 1929 по 1943 рік.


На тій частині території України, що входила до складу Російської імперії, хокей вперше з'явився в 1912 році в Харкові. У нього грали спортсмени спортивних клубів «Гельферіх Саду» і «Фенікс». Проте хокей великої популярності не набув і незабаром ним перестали цікавитись. Вже через ці команди припинили своє існування Абсолютно інше ставлення до хокею було в Західній Україні, розкиданій між Польщею, Чехословаччиною і Румунією. У Львові, Ужгороді і Чернівцях було створено декілька хокейних команд.

У двадцятих роках ХХ століття хокей вже був досить популярним видом спорту в Західній Європі. Не була виключенням і тогочасна Польща та, відповідно, Західна Україна. Відомо, що в 20-30-х роках хокей був популярним у в Львові і Тернополі. Варто лише зазначити, що Львові у середині тридцятих було аж п'ять хокейних команд! Матчі проходили просто неба на річках і ставках (озерах), а найчастіше на пустирях в центральних частинах міста, які взимку заливалися водою. Львів делегував в чемпіонат Польщі відразу три команди – «Чарни», «Легія» і «Гонитви». Існувала хокейна команда і в Тернополі – «Креси».


1925 рік. У Львові виникають хокейні дружини при польських цивільно-військових спортивних товариствах «Погонь», «Чарні», «Гасмалія» та «Легія». Тоді ж українська гаківкова дружина з'явилася і в Чернівцях (на той час — Румунія) — «Довбуш». Крім того, до хокею долучилися й члени таких буковинських спортивних клубів: «Ян» (німецькі колоністи), «Маккабі» (єврейська громада Чернівців), «Драгош Воде» (власне румунський клуб), «Полонія» (польський спортивний осередок). Відтоді хокейні матчі почали відбуватися регулярно.


Перший Новорічний турнір відбувся в грудні 1927 - січні 1928. У ньому брали участь п'ять команд: «Легія» (Варшава), «Львівське суспільство Лижварське», «Варшавське суспільство Лижварське», «Краковія» (Краків), «АЗС Вільнюс». Перший турнір виграла «Легія», яка у фіналі перемогла львів'ян – 4:2.

1929 рік. Провід СТ «Україна» офіційно заявив про створення хокейної секції та про початок змагань в окружній лізі й чемпіонаті Польщі.


Апогеєм розвитку хокею в Галичині став 1932 рік, а саме – зимова Олімпіада в американському Лейк-Плесиді, на якій хокейна збірна Польщі зайняла високе четверте місце… серед чотирьох команд, пропустивши вперед визнаних фаворитів – Канаду, США і Німеччину. Справа у тому, що багато держав післявоєнної Європи не змогли знайти достатню кількість коштів для поїздки до Сполучених штатів. Проте польські хокеїсти навіть у поєдинках з визнаними фаворитами не виглядали хлопчиками для биття. У складі польської збірної було кілька представників львівських клубів. 1932 рік. Львівське СТ «Україна» відвідало Чернівці, де провело три матчі.


На той час у Галичині існувало 55 команд. Вони були поділені на два класи — відповідно, на провідний «А», де було 12 команд, і нижчий «Б», в якому змагалися решта, 43 команди.


Лютий 1935 року. Відбулася перша хокейна першість Покуття, в якій узяли участь чотири суто українські команди — «Сокіл», «Сокіл-2», «Довбуш» та «Довбуш-2». Всі вони репрезентували одне місто — Коломию.

За хокейну збірну Польщі на чемпіонатах Європи й світу у 1929—39 роках та на Олімпіадах (1932 і 1936 рр.) виступали такі мешканці Львова: Владислав Лемішко, Роман Ступницький, Альберт Мауер, Роман Сабінський, Казимир Соколовський, Вацлав Кухар, Ян Хемерлінг та інші.


1938 рік. «Україна» виборола перше місце в окружній хокейній групі «А» Галичини. Того ж року «Україна» провела гру з «Краковією» у Львові на щойно реконструйованому стадіоні «Погонь». Матч знаменний тим, що його відвідала рекордна для Львова кількість глядачів — 5 тисяч. Ще близько 1 500 осіб простояли під «ледовищем».


У 1939 році СТ «Україна» було ліквідовано. Натомість, з'явилися нові команди — «Динамо», «Спартак», «Буревісник», «Локомотив», «Харчовик» та «Здоров'я».


Першим чемпіоном радянського Львова з хокею у сезоні 1939—40 років стало «Динамо». Наприкінці зими 1940 року було проведено перший чемпіонат СРСР з хокею. Був сформований календар матчів, затверджені єдині правила гри й поєдинків було проведено кілька. Україна мала три дружини — збірні Львова, Чернівців і Дрогобича.


Окрім матчів національного чемпіонату Польщі проводилися і різноманітні міжнародні турніри. Традиційним став Новорічний турнір, в якому брали участь польські, українські, литовські, угорські, румунські, чехословацькі та німецькі команди. Кілька разів у Новорічному турнірі брали участь і канадські студенти. У 1932 році відбувався навіть своєрідний матч збірних Канади та Східної Європи, який завершився прогнозованою перемогою заокеанських гостей – 5:0.


Львівські команди завжди претендували на перші місця в чемпіонаті Польщі, але здобути бодай один чемпіонський титул їм не вдавалось аж до 1933 року. У сезоні 1926-1927 «Гонитви» зайняла третє місце. У сезоні 1927-1928 вона ж зайняла четверте. У чемпіонаті 1928-1929 «Гонитви» зайняла вже друге місце. Те ж відбулося і в наступному сезоні. Четверте місце зайняли «Чарні». У сезоні 1930-1931 «Гонитви» зайняла четверте місце, «Чарні» - п'яте, ще одна львівська команда – «Легия» - поділила сьоме-восьме місця. Нарешті, в 1932-1933 львівська «Гонитви» стала чемпіоном, поділивши цей титул з варшавською «Легией». У чемпіонаті 1933-1934 років друге і третє місця зайняли львівські «Чарні» і «Легия». Але вже через рік ці львівські команди зустрілися у фіналі. З рахунком 4:0 перемогли «Чарні». Склад чемпіонів: Ласьковській, Стенцель, Каспрчак, Лемішко, Троцький, Яловий (ст.), Яловий (мл.), Ясинській, Ступніцкий, Чужемській, Кулічковській. До речі, відомо, що передматчевим вітанням львівських хокеїстів було «Гаразд!».

Хокейний чемпіонат Польщі і Новорічний турнір розігрувалися аж до початку другої світової війни, до 1939 року, але нерегулярно. У останніх чемпіонатах – 1936-1937 і 1938-1939 – з львівських команд у змаганнях брали участь лише «Чарні». Обидва рази львівські хокеїсти посіли п'яте місце.


Наприкінці 1920-х років хокей почав розвиватися і на Буковині. В той же час чернівецька мерія спорудила спеціальний майданчик для нової зимової гри. І вже в січні 1930 року був зіграний перший хокейний матч – між місцевими командами «Маккабі» и «Ян» (1:1). У тому ж місяці збірна Чернівців зустрілася в товариському матчі з чемпіоном Румунії – клубом «Телефони» (Бухарест). Набагато досвідченіші румуни не залишили буковинцям шансів – 5:0. Проте чернівецький хокей швидко набирав силу, і перші успіхи не примусили себе довго чекати. У лютому 1932 команда «Довбуш» запросила до себе львівську «Україну» і розгромила її з рахунком 7:0.


У Чернівцях почали проводити хокейні турніри. Так, в січні 1933 року відбулися змагання на призи Чернівецької прімарії (мерії). Переможцем стала команда німецьких колоністів – «Ян». У тому ж році пройшов перший чемпіонат краю, в якому брало участь 8 команд: І клас – «Ян», «Драгош Воде», «Маккабі», «Полонія»; ІІ клас – «Мунчиторул», «ЧФР», «Довбуш», «Борохов». У січні 1933 року Рада Спортивної Ліги Румунії із зимових видів спорту ухвалила рішення про створення хокейної ліги на Буковині.


З плином часу рівень хокею на Буковині поступово зростав. В 1936 році дві команди з Чернівців – «Драгош Воде» и «Ян» – брали участь в «Румунській Національній Дивізії» (саме так в ті часи називався румунський чемпіонат). Чернівецькі команди навіть досягли певних успіхів у цьому турнірі. У 1938 році «Драгош Воде» став чемпіоном, а «Ян» – третім призером.










Команда

66 Михайло Чиканцев


СТАТТІ

20.11.2017
Український хокей йде на експорт до Росії


26.01.2017
Итальянский пример для Украины и ВЕХЛ


22.05.2015
Мифы и пути спасения украинского хоккея



© Хокейний клуб "Леви" (Львів). Всі права захищено. 2008 - 2024. Update cookies preferences


-->